NO TIME community

Місце, де не діє час


notimecommunity
Музика часу: Atmasfera - Bramha Samhita

Від чуття при сутності «Непростих»

Коли літературу називають дивною, вочевидь, мають на меті підкреслити її позитивну несхожість на інші тексти та певний вплив на емоції, щемну атмосферу приналежності до чогось раніше недосяжного. В Україні достатньо дивної літератури. Але найдивніша книга, яку доводилось читати – «Непрості» Тараса Прохаська. Якщо спробувати говорити штампами, то це українські «Сто років самотності», книга-рослина, книга – часове коло і книга-магічне відчуття, повільне розсування горизонтів голими руками.

 

Тарас Прохасько народився 16 травня 1968 р. у м. Івано-Франківськ, де проживає і зараз. Закінчив біологічний факультет Львівського університету ім. І. Франка. Працював в Івано-Франківському інституті карпатського лісівництва, а згодом — вчителем, барменом, сторожем, ведучим на радіо РМ «Вежа». Співпрацював із львівськими газетами «Експрес» та «Поступ». У 1992-1994 рр. був співредактором журналу «Четвер». Прохасько автор книг «Інші дні Анни» (до книги ввійшли повісті «Essai de deconstruction (Спроба деконструкції)», «Довкола озера», «Некрополь» та «Від чуття при сутності».»),«ФМ «Галичина», «Лексикон таємних знань», «Непрості», «З цього можна зробити кілька оповідань». Твори Прохаська перекладені польською мовою та англійською мовами.

Як писав оглядач Олександр Бойченко, «апокрифісти стверджують, що наприкінці 80-х років минулого століття до Франківська потрапила партія радіоактивного вина, і мало не кожен, хто його спробував (а спробував його мало не кожен), почав щось таке писати, грати, малювати абощо. Так чи інакше, а фактом є те, що аномальна концентрація літератури й мистецтва у цьому місті отримала неофіційну назву “станіславський феномен”. А де є феномени, там мусить бути і феноменологія, зокрема – літературна. І першим серед українських літературних феноменологів я б назвав саме Тараса Прохаська, котрий як ніхто вміє давати собі раду з феноменальним світом – світом квітів і трав, горіхів і яблук, птахів і собак, гір і озер, дощу і снігу – з усім тим реєстром феноменів, в яких живе наша пам’ять і з яких складається наш безпосередній досвід. А досвід – це річ, якої не може бути забагато… Максимальний досвід потрібний для того, щоб умерти по-своєму”.

НЕПРОСТИЙ (наголос на «о») - У гуцульських говірках на позначення поняття «людина, яка вирізняється з-посеред інших своїми знаннями та вміннями, унаслідок чого може заподіювати шкоду чи приносити користь людям» уживаються назви: непрОстий, земляний бог, розумний. Про походження непрОстих у словнику Зелена записано: Як жінка відбуває менструацію, тоді полові зносини з нею не дозволені, бо з того родяться так звані непрОсті. (Наталя Хобзей «Гуцульська міфологія»).

Перш за все, магічний текст і підтекст «Непростих» повертає до усвідомлення того, що життя повне альтернативних бачень і несподіваних ракурсів. Інколи складається враження, що весь цей світ карпатського Макондо тримається на магічному єднанні імен головних героїв - Анни, Себастьяна та ще однієї Анни, летка хімічна сполука сенсу їх поєднання надто швидко вивітрюється з тексту, прямо на очах, але аромат їх близькості залишається назавжди в пам’яті. Так само як і аромат навколишнього неквапного світу гір, зелені і плодів, які стають фоном історії, яка може розпочинатися з будь-якого моменту, не втративши нічого.

З інтерв’ю Т. Прохасько «BBC»: «Роман був написаний в 2002 році, тобто він уже давніший. Це така - тепер добре пасує слово - альтернативна міфологія Карпат. Ідеться про історію Карпат ХХ століття, чи його першої половини, але в тому сенсі, що Карпати одночасно були і дуже закритою територією, де зберігалося щось дуже архаїчне і автентичне, і разом з тим альтернатива полягає в тому, що Карпати протягом багатьох століть (про що ми рідко думаємо) були надзвичайно відкритою територією, це був магніт, де відбувалися контакти з іншими цивілізаціями, іншими культурами. І це є міф Карпат, відкритих для світу. Окрім того, йдеться про силу слова. Використовуючи образ карпатських мольфарів, тих же "непростих", "земних богів", як це називається у карпатській міфології, я собі подумав про те, наскільки оповідь є важливою для життя не тільки кожної людини - бо як собі розкажеш про своє життя, так воно і буде, - а й про те, наскільки розповіджені сюжети є чимось таким, як нафта, війна, секс, ті речі, про які говорять, що вони є провідними, які ведуть цивілізацію, чи еволюцію.» 

«Непрості» концентрують мудрість, від якої охоче відмовляються люди, а потім шукають і не знаходять, коли вона вкрай необхідна, щоб зрозуміти як жити далі. «Земні Боги» самі захотіли з’явитися в текстах і тепер лише час заглянути їм у вічі. 

Посилання на книгу Т. Прохаська «Непрості»Рекомендовать запись
Оцените пост:

Откуда приходят на эту запись за последний месяц   1 день 10 дней 30 дней

Нет данных

Показать смайлы
 

Комментариев: 6

«Подглядки» – позволяет подглядывать за происходящим в приватном чате и читать переписку модели с их участниками. Смотреть БЕСПЛАТНЫЕ эротические шоу ... https://goo.gl/gch8dE "Podglyadki(pry about)" - allows you to peek behind what is happening in a private chat and read the correspondence of the model with their participants. Watch FREE erotic shows ... https://goo.gl/gch8dE

 ОБОЗ.ua